RidersTeamsTime
1Filippo Pozzato4h 00' 54''
2Simone Ponzi+0''
3Marco Zamparella
Utensilnord
Utensilnord+0''
4Davide Rebellin+0''
5Ivan Rovnyi+0''
6Angelo Pagani+0''
7Davide Mucelli+0''
8Franco Pellizotti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+0''
9Alexandr Kolobnev
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+0''
10Björn Thurau
Direct Energie
Direct Energie+0''
11Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+0''
12Jacques Janse Van Rensburg+0''
13Francesco Bongiorno+0''
14Fabio Taborre+0''
15Julián Arredondo+0''
16Sergey Firsanov+0''
17Mauro Finetto+0''
18Jan Hirt
Leopard Pro Cycling
Leopard Pro Cycling+0''
19Patrik Sinkewitz
Meridiana - Kamen Team
Meridiana - Kamen Team+0''
20Rémi Pauriol
Sojasun
Sojasun+0''
21Patrick Facchini
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+0''
22Edoardo Zardini+0''
23Fabio Aru
ASTANA PRO
ASTANA PRO+19''
24Francesco Failli+19''
25Kristijan Ðurasek+26''
26Elia Favilli+1' 00''
27Leonardo Duque+3' 30''
28Alessandro Proni+3' 30''
29Robert Squire
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - Prodir+3' 30''
30Ilnur Zakarin
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+3' 30''
31Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+3' 30''
32Damiano Cunego
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+3' 30''
33Emanuel Kišerlovski
Meridiana - Kamen Team
Meridiana - Kamen Team+3' 30''
34Andrea Masciarelli+3' 30''
35Enrico Battaglin+3' 30''
36Francesco Gavazzi
ASTANA PRO
ASTANA PRO+3' 30''
37Adriano Malori
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+3' 30''
38Tim Mertens+3' 32''
39Alexander Vdovin
Russia
Russia+5' 59''
40Sergey Shilov
Russia
Russia+5' 59''
41Mikhail Antonov
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+5' 59''
42Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
Lokosphinx+5' 59''
43Marek Rutkiewicz+5' 59''
44Jan Polanc
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+5' 59''
45Alessio Camilli+5' 59''
46Leonardo Pinizotto+5' 59''
47Dalivier Ospina+5' 59''
48Laurens De Vreese+5' 59''
49Arthur Vanoverberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+5' 59''
50Brice Feillu
Sojasun
Sojasun+5' 59''
51Hideto Nakane+5' 59''
52Stefano Pirazzi+5' 59''
53Pavel Brutt
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+5' 59''
54Petr Ignatenko
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+5' 59''
55Louis Meintjes+5' 59''
56Fabien Schmidt+5' 59''
57Julien El Farès+5' 59''
58Arman Kamyshev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+5' 59''
59Natnael Berhane
Direct Energie
Direct Energie+5' 59''
60Ferekalsi Debesay
Team Dimension Data
Team Dimension Data+5' 59''
61Matteo Rabottini+5' 59''
62Luca Mazzanti+5' 59''
63Duber Quintero+5' 59''
64Alexander Foliforov+5' 59''
65Evgeniy Shalunov
Lokosphinx
Lokosphinx+5' 59''
66Federico Rocchetti
Utensilnord
Utensilnord+5' 59''
67Enrico Barbin
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+5' 59''
68Antonio Santoro
Nankang
Nankang+5' 59''
69Eduard Vorganov
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+5' 59''
70Enrico Gasparotto
ASTANA PRO
ASTANA PRO+5' 59''
71Andrea Zordan
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+7' 18''
72Matteo Fedi+7' 53''
73Etienne Tortelier+12' 58''
74Juan Pablo Valencia
Colombia
Colombia+12' 58''
75Cyril Gautier
Direct Energie
Direct Energie+12' 58''
76Pieter Jacobs+12' 58''
77Nicola Dal Santo+12' 58''
78Jérémie Galland+12' 58''
79Arkimedes Arguelyes
Russia
Russia+12' 58''
80Matteo Di Serafino
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+12' 58''
81Pierpaolo De Negri
Vini Fantini
Vini Fantini+12' 58''
82Fortunato Baliani+12' 58''
83Sergey Vdovin
Lokosphinx
Lokosphinx+12' 58''
84Andrea Fedi+12' 58''
85Alfredo Balloni+12' 58''
86Andrea Manfredi+12' 58''
87Viktor Manakov+16' 07''
88Alexander Serov+16' 07''
89Sergey Chernetsky
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+16' 07''
90Simone Masciarelli
Utensilnord
Utensilnord+16' 07''
91Yonathan Monsalve
Vini Fantini
Vini Fantini+16' 07''
92Kévin Reza
Direct Energie
Direct Energie+16' 07''
93Pierre Rolland
Direct Energie
Direct Energie+16' 07''
94Adrian Honkisz
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+16' 07''
95Tsgabu Grmay
Team Dimension Data
Team Dimension Data+16' 07''
96Lukasz Owsian
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+16' 07''
97Josef Cerný
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+16' 07''
98Sonny Colbrelli
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+16' 07''
99Dion Smith
Champion System
Champion System+16' 07''
100Youcef Reguigui
Team Dimension Data
Team Dimension Data+16' 07''
101Alberto Cecchin+16' 07''
102David Le Lay+16' 07''
103Songezo Jim
Team Dimension Data
Team Dimension Data+16' 07''
104Volodymyr Starchyk
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - Prodir+16' 07''
105Eugenio Alafaci
Leopard Pro Cycling
Leopard Pro Cycling+16' 07''
106Alex Kirsch
Leopard Pro Cycling
Leopard Pro Cycling+16' 07''
107Sacha Modolo
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+16' 07''
108Tom Thill
Leopard Pro Cycling
Leopard Pro Cycling+16' 07''
109Pit Schlechter
Leopard Pro Cycling
Leopard Pro Cycling+16' 07''
110Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+16' 07''
111Emanuele Sella
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+16' 07''
112Kohei Uchima+16' 07''
113Chan-Jae Jang+16' 22''
114Wilson Marentes
Colombia
Colombia+16' 22''
115Meron Russom
Team Dimension Data
Team Dimension Data+16' 22''
116Bradley Potgieter
Team Dimension Data
Team Dimension Data+16' 22''
117Antonio Testa
Meridiana - Kamen Team
Meridiana - Kamen Team+16' 22''
118Alexander Mironov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+16' 22''
119Alexey Lutsenko
ASTANA PRO
ASTANA PRO+16' 22''
120Mikhail Ignatiev
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+16' 22''
121Kevin Seeldraeyers
ASTANA PRO
ASTANA PRO+16' 22''
122Timofey Kritskiy
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+16' 22''
123Mateusz Taciak
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+19' 03''
124Sander Helven+19' 03''
125Max Durtschi
Leopard Pro Cycling
Leopard Pro Cycling+19' 03''
126Christophe Kern
Direct Energie
Direct Energie+19' 03''
127Giovanni Bernaudeau
Direct Energie
Direct Energie+19' 03''
128Daniel Klemme
Leopard Pro Cycling
Leopard Pro Cycling+19' 03''
129Davide Viganò
UAE Team Emirates
UAE Team EmiratesDNF
130Luca Wackermann
UAE Team Emirates
UAE Team EmiratesDNF
131Davide Malacarne
Direct Energie
Direct EnergieDNF
132Carlos Quintero
Colombia
ColombiaDNF
133Jeffry Romero
Colombia
ColombiaDNF
134Bartlomiej Matysiak
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - PolkowiceDNF
135Mateusz Nowak
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - PolkowiceDNF
136Mikhail Akimov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVeloDNF
137Yannick Talabardon
Sojasun
SojasunDNF
138Gennadiy Tatarinov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVeloDNF
139Mart Ojavee
Champion System
Champion SystemDNF
140Matt Brammeier
Champion System
Champion SystemDNF
141Gregor Gazvoda
Champion System
Champion SystemDNF
142Stijn Neirynck
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - BaloiseDNF
143Adiq Othman
Champion System
Champion SystemDNF
144Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - BaloiseDNF
145Kin San Wu
Champion System
Champion SystemDNF
146Zico Waeytens
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - BaloiseDNF
147Simone CampagnaroDNF
148Gabriele BosisioDNF
149Anton Mikhailov
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - ProdirDNF
150Antonio Di Battista
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - ProdirDNF
151Daniel Holloway
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - ProdirDNF
152Alessandro Mazzi
Utensilnord
UtensilnordDNF
153Niv Libner
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - ProdirDNF
154Viesturs Lukševics
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - ProdirDNF
155Marco Zanotti
Utensilnord
UtensilnordDNF
156Eugenio Bani
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - ProdirDNF
157Enrico Rossi
Meridiana - Kamen Team
Meridiana - Kamen TeamDNF
158Massimo Demarin
Meridiana - Kamen Team
Meridiana - Kamen TeamDNF
159Alberto Di Lorenzo
Meridiana - Kamen Team
Meridiana - Kamen TeamDNF
160Luka Grubic
Meridiana - Kamen Team
Meridiana - Kamen TeamDNF
161Pavel Ptashkin
Lokosphinx
LokosphinxDNF
162Endi Širol
Meridiana - Kamen Team
Meridiana - Kamen TeamDNF