RidersTeamsTime
1Alexandr Vinokurov
ASTANA PRO
ASTANA PRO13h 50' 23''
2Riccardo Riccò
Flaminia
Flaminia+0''
3Domenico Pozzovivo
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+42''
4Michele Scarponi
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+44''
5Ivan Basso
Cannondale
Cannondale+56''
6Sergio Pardilla
Team Wit
Team Wit+1' 28''
7José Serpa
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+1' 37''
8Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+1' 41''
9Evgueni Petrov
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+1' 51''
10Damiano Caruso
Utensilnord
Utensilnord+1' 59''
11Przemyslaw Niemiec
Ville d'Alger
Ville d'Alger+2' 09''
12Tadej Valjavec
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+2' 11''
13Robert Kišerlovski
Cannondale
Cannondale+2' 24''
14Alexandre Geniez
Team Sunweb
Team Sunweb+2' 44''
15Johann Tschopp
Total Direct Energie
Total Direct Energie+2' 59''
16Andrea Noè
Flaminia
Flaminia+3' 30''
17Jure Golcer
Utensilnord
Utensilnord+3' 49''
18Marco Marzano
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+3' 49''
19Tomaž Nose
Adria Mobil
Adria Mobil+3' 52''
20Alessandro Bisolti
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+3' 59''
21Reto Hollenstein
Team Vorarlberg - Santic
Team Vorarlberg - Santic+4' 05''
22Guillaume Bonnafond
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+4' 06''
23Bartosz Huzarski
Vini Fantini
Vini Fantini+4' 07''
24Fortunato Baliani
Ville d'Alger
Ville d'Alger+4' 17''
25Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+4' 33''
26Sylwester Szmyd
Cannondale
Cannondale+5' 09''
27Egor Silin
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+5' 21''
28Carlos Ochoa
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+5' 21''
29Gilberto Simoni
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+5' 26''
30José Rujano
Vini Fantini
Vini Fantini+5' 51''
31Massimiliano Gentili
Flaminia
Flaminia+6' 50''
33Michele Gaia
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+7' 06''
34Freddy Bichot
Total Direct Energie
Total Direct Energie+7' 19''
35Didac Ortega
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+7' 40''
36Mitja Mahoric
Adria Mobil
Adria Mobil+8' 16''
37Cyril Dessel
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+8' 21''
38Paolo Tiralongo
ASTANA PRO
ASTANA PRO+10' 44''
39Alexander Gottfried
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+11' 02''
40Roman Kireyev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+11' 15''
41Pasquale Muto
Ville d'Alger
Ville d'Alger+12' 25''
42Simon Clarke
Vini Fantini
Vini Fantini+13' 02''
43Harald Totschnig
Tirol - KTM Cycling Team
Tirol - KTM Cycling Team+14' 08''
44Cameron Wurf
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+14' 11''
45Valerio Agnoli
Cannondale
Cannondale+14' 42''
46Ludovic Turpin
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+15' 42''
47Chris Butler
CCC Team
CCC Team+15' 56''
48Edwin Carvajal
Ville d'Alger
Ville d'Alger+16' 03''
49Marco Cattaneo
Utensilnord
Utensilnord+16' 18''
50Guillaume Le Floch
Total Direct Energie
Total Direct Energie+17' 04''
51Jan Bárta
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+17' 27''
52Emanuele Sella
Team Wit
Team Wit+17' 40''
53Albert Timmer
Team Sunweb
Team Sunweb+17' 48''
54Simone Stortoni
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+17' 59''
55Riccardo Chiarini
Utensilnord
Utensilnord+18' 23''
56David Wöhrer
Tirol - KTM Cycling Team
Tirol - KTM Cycling Team+20' 02''
57Cesare Benedetti
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+20' 02''
58Vincent Jérôme
Total Direct Energie
Total Direct Energie+20' 20''
59Oliver Zaugg
Cannondale
Cannondale+20' 32''
60Yuri Krivtsov
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+20' 38''
61Alexandre Moos
CCC Team
CCC Team+20' 43''
62Simon Geschke
Team Sunweb
Team Sunweb+20' 48''
63Daniele Ratto
Team Wit
Team Wit+21' 49''
64Santo Anzà
Flaminia
Flaminia+22' 18''
65Massimo Codol
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+24' 20''
66Simone Ponzi
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+25' 25''
67Artem Ovechkin
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+25' 27''
68Marino Palandri
Adria Mobil
Adria Mobil+25' 36''
69Vitaliy Buts
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+26' 32''
70Uroš Murn
Adria Mobil
Adria Mobil+27' 18''
71Krzysztof Szczawinski
Ville d'Alger
Ville d'Alger+27' 23''
72Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+27' 43''
73Nikita Eskov
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+27' 45''
74Thierry Hupond
Team Sunweb
Team Sunweb+28' 31''
75Paolo Bailetti
Flaminia
Flaminia+28' 44''
76Piergiorgio Camussa
Team Vorarlberg - Santic
Team Vorarlberg - Santic+28' 57''
77Yann Huguet
Team Sunweb
Team Sunweb+29' 05''
78Yukiya Arashiro
Total Direct Energie
Total Direct Energie+29' 19''
79Andreas Schillinger
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+29' 45''
80Stefano Pirazzi
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+29' 48''
81Alfredo Balloni
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+30' 19''
82Sergey Renev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+31' 35''
83Alessandro Petacchi
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+31' 54''
84Chad Beyer
CCC Team
CCC Team+32' 38''
85Volodymyr Zagorodny
Ville d'Alger
Ville d'Alger+33' 05''
86Mauro Da Dalto
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+33' 34''
87Roberto Ferrari
Utensilnord
Utensilnord+35' 06''
88Mirco Lorenzetto
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+35' 52''
89Mateusz Taciak
Mróz
Mróz+36' 17''
90Claudio Corioni
Utensilnord
Utensilnord+36' 33''
91Bolat Raimbekov
ASTANA PRO
ASTANA PRO+36' 50''
92Florian Gaugl
Tirol - KTM Cycling Team
Tirol - KTM Cycling Team+36' 57''
93Maxim Belkov
Vini Fantini
Vini Fantini+37' 04''
94Marek Rutkiewicz
Mróz
Mróz+37' 07''
95Mariusz Witecki
Mróz
Mróz+37' 41''
96Floris Goesinnen
Team Sunweb
Team Sunweb+39' 54''
97Alex Meenhorst
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+41' 17''
98Florian Stalder
CCC Team
CCC Team+42' 08''
99Patrick Konrad
Tirol - KTM Cycling Team
Tirol - KTM Cycling Team+42' 39''
100Timon Seubert
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+44' 10''
101Sebastian Baldauf
Team Vorarlberg - Santic
Team Vorarlberg - Santic+45' 42''
102Stefano Borchi
Utensilnord
Utensilnord+49' 04''
103Enrico Peruffo
Team Wit
Team Wit+55' 11''
104Simone Campagnaro
Ville d'Alger
Ville d'Alger+56' 34''
105Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+57' 35''
106Rafaâ Chtioui
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+57' 53''
107Jure Žagar
Adria Mobil
Adria Mobil+57' 55''
108Stefan Mair
Tirol - KTM Cycling Team
Tirol - KTM Cycling Team+58' 07''
109Matej Gnezda
Adria Mobil
Adria Mobil+58' 43''
110Jacek Morajko
Mróz
Mróz+1h 01' 12''
111Marcello Pavarin
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+1h 02' 39''
112Matthias Krizek
Tirol - KTM Cycling Team
Tirol - KTM Cycling Team+1h 02' 54''
113Maciej Paterski
Cannondale
Cannondale+1h 08' 16''
114Thomas Blaßnig
Tirol - KTM Cycling Team
Tirol - KTM Cycling Team+1h 08' 48''
115Martin Kohler
CCC Team
CCC Team+1h 11' 41''
116Mikhail Ignatiev
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+1h 12' 08''
117Matic Strgar
Team Vorarlberg - Santic
Team Vorarlberg - Santic+1h 13' 20''
118Leonardo Pinizotto
Ville d'Alger
Ville d'Alger+1h 13' 42''
119Alexander Kristoff
CCC Team
CCC Team+1h 14' 23''
120Piet Rooijakkers
Team Sunweb
Team Sunweb+1h 17' 32''
121Alexander Gufler
Team Vorarlberg - Santic
Team Vorarlberg - Santic+1h 17' 40''
122Blazej Janiaczyk
Mróz
Mróz+1h 17' 56''
123Alberto Loddo
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+1h 18' 33''
124Daniel Rinner
Tirol - KTM Cycling Team
Tirol - KTM Cycling Team+1h 19' 50''
0Franco Pellizotti
Cannondale
Cannondale+6' 56''