Ruta del Sol

Standings

 RidersTeamsTime
1Tim Wellens
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal17h 41' 50''
2Wout Poels
Team Sky
Team Sky+8''
3Marc Soler
MOVISTAR
MOVISTAR+27''
4Jakob Fuglsang
ASTANA PRO
ASTANA PRO+30''
5Luis León Sánchez
ASTANA PRO
ASTANA PRO+30''
6Mikel Landa
MOVISTAR
MOVISTAR+42''
7Steven Kruijswijk
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+1' 19''
8Simon Clarke
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+1' 41''
9Andrey Amador
MOVISTAR
MOVISTAR+1' 51''
10Chris Froome
Team Sky
Team Sky+1' 57''
11Floris De Tier
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+2' 30''
12Mikel Bizkarra
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+2' 33''
13Nans Peters
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+2' 47''
14Ben Hermans
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+2' 54''
15Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+3' 04''
16José Mendes
Burgos - BH
Burgos - BH+3' 05''
17Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+3' 07''
18Sergio Pardilla
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+3' 10''
19Philip Deignan
Team Sky
Team Sky+3' 11''
20Stef Clement
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+3' 34''
21Javier Moreno
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+3' 38''
22Eduard Prades
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+3' 43''
23Cristián Rodríguez
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+3' 53''
24Guillaume Martin
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+3' 55''
25Thomas Degand
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+3' 59''
26Maxime Monfort
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+4' 50''
27Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+5' 00''
28Garikoitz Bravo
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+5' 36''
29Diego Rubio
Burgos - BH
Burgos - BH+5' 41''
30Nick van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+5' 54''
31Ibaí Azurmendi
Team Euskadi
Team Euskadi+6' 00''
32Jordi Simón
Burgos - BH
Burgos - BH+6' 05''
33Ryan Anderson
Rally Cycling
Rally Cycling+6' 13''
34Nikolay Cherkasov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+6' 16''
35Alexis Gougeard
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+6' 18''
36Romain Sicard
Direct Energie
Direct Energie+7' 16''
37Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+7' 23''
38David De La Cruz
Team Sky
Team Sky+7' 32''
39Lukasz Owsian
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+7' 32''
40Sep Vanmarcke
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+7' 49''
41Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+7' 55''
42Silvan Dillier
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+8' 12''
43Gotzon Martín
Team Euskadi
Team Euskadi+8' 31''
44Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+8' 39''
45Jorge Arcas
MOVISTAR
MOVISTAR+8' 44''
46Jan Tratnik
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+9' 54''
47Clément Venturini
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+10' 03''
48Enrico Battaglin
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+10' 05''
49Alexander Foliforov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+10' 21''
50Delio Fernández
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+10' 24''
51Jérôme Cousin
Direct Energie
Direct Energie+11' 28''
52Héctor Sáez
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+11' 41''
53Sergey Chernetsky
ASTANA PRO
ASTANA PRO+11' 56''
54Rubén Plaza
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+11' 59''
55Imanol Erviti
MOVISTAR
MOVISTAR+12' 04''
56Pablo Torres
Burgos - BH
Burgos - BH+12' 16''
57Lars Bak
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+12' 17''
58James Shaw
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+13' 18''
59Daniel Turek
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+15' 17''
60Dylan van Baarle
Team Sky
Team Sky+16' 05''
61Salvatore Puccio
Team Sky
Team Sky+16' 22''
62Michael Valgren
ASTANA PRO
ASTANA PRO+17' 35''
63Héctor Carretero
MOVISTAR
MOVISTAR+17' 58''
64Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+18' 08''
65Jesús Ezquerra
Burgos - BH
Burgos - BH+18' 12''
66Maarten Wynants
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+18' 59''
67José Manuel Díaz
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+19' 19''
68Sergey Lagutin
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+19' 43''
69Andrea Pasqualon
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+20' 10''
70Thomas Boudat
Direct Energie
Direct Energie+20' 31''
71Lluís Mas
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+20' 42''
72Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+20' 48''
73Nigel Ellsay
Rally Cycling
Rally Cycling+21' 13''
74Moreno Moser
ASTANA PRO
ASTANA PRO+21' 14''
75Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+21' 38''
76Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+22' 03''
77Joan Bou
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+23' 04''
78Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+23' 08''
79Oliver Naesen
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+23' 47''
80Oscar Gatto
ASTANA PRO
ASTANA PRO+24' 36''
81Álvaro Cuadros
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+24' 45''
82Jorge Cubero
Burgos - BH
Burgos - BH+24' 55''
83Colin Joyce
Rally Cycling
Rally Cycling+26' 17''
84Rein Taaramäe
Direct Energie
Direct Energie+26' 56''
85Jonas Koch
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+28' 06''
86Sebastian Langeveld
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+30' 08''
87Gediminas Bagdonas
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+30' 30''
88Txomin Juaristi
Team Euskadi
Team Euskadi+31' 27''
89Moreno Hofland
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+32' 54''
90Óscar Cabedo
Burgos - BH
Burgos - BH+33' 55''
91Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+33' 55''
92Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+34' 01''
93Guy Niv
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+34' 31''
94Carlos Barbero
MOVISTAR
MOVISTAR+34' 53''
95Juan Antonio López-Cózar
Team Euskadi
Team Euskadi+35' 00''
96Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+35' 16''
97Matti Breschel
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+35' 55''
98Kamil Gradek
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+35' 55''
99Sacha Modolo
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+35' 56''
100Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+37' 02''
101Damien Gaudin
Direct Energie
Direct Energie+37' 40''
102Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+38' 13''
103Senne Leysen
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+40' 26''
104Nelson Soto
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+40' 56''
105Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+41' 03''
106Bakhtiyar Kozhatayev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+41' 09''
107Julien Duval
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+41' 24''
108Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+41' 33''
109Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+41' 40''
110Brenton Jones
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+41' 46''
111Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+41' 52''
112Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+41' 58''
113Jon Aberasturi
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+41' 59''
114Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+42' 09''
115Kyle Murphy
Rally Cycling
Rally Cycling+42' 17''
116Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+42' 45''
117Dmitry Kozonchuk
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+43' 08''
118Patryk Stosz
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+43' 10''
119Romain Cardis
Direct Energie
Direct Energie+43' 14''
120Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+43' 24''
121Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+43' 25''
122Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+43' 49''
123Evgeny Kobernyak
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+44' 01''
124Marko Kump
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+44' 27''
125Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+44' 56''
126Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+44' 56''
127Eduard Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+45' 12''
128Nikolay Mihaylov
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+45' 51''
129Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+46' 44''
130Joe Dombrowski
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+47' 42''
131Christian Knees
Team Sky
Team Sky+47' 51''
132Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+48' 16''
133Egoitz Fernández
Team Euskadi
Team Euskadi+53' 47''
134Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+54' 01''
135Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+55' 22''