Trofeo Calvià 2022

Results

 RidersTeamsTime
1Brandon McNulty
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates3h 57' 37''
2Joel Suter
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+1' 17''
3Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+1' 17''
4Tim Wellens
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1' 17''
5Simon Clarke
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+1' 17''
6Alejandro Valverde+1' 17''
7Kobe Goossens
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+1' 17''
8Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+1' 17''
9Emanuel Buchmann
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+1' 17''
10Ben Zwiehoff
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+2' 54''
11Michael Matthews
Team BikeExchange
Team BikeExchange+2' 55''
12Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+2' 55''
13Andreas Kron
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+2' 55''
14Aurélien Paret-Peintre
AG2R Citroën
AG2R Citroën+2' 55''
15Raúl García
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+2' 55''
16Laurens Huys
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+2' 55''
17Vegard Laengen
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+2' 55''
18Davide Villella
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+2' 55''
19Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+2' 55''
20Jaakko Hänninen
AG2R Citroën
AG2R Citroën+2' 55''
21Ben Hermans
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+2' 55''
22Élie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+2' 55''
23Filippo Zana
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+2' 55''
24Adrià Moreno
Burgos - BH
Burgos - BH+2' 55''
25Einer Rubio
MOVISTAR
MOVISTAR+2' 55''
26James Piccoli
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+2' 55''
27Cian Uijtdebroeks
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+2' 55''
28Gregor Mühlberger
MOVISTAR
MOVISTAR+2' 55''
29Matteo Jorgenson+2' 59''
30Simon Geschke
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+2' 59''
31Kevin Colleoni
Team BikeExchange
Team BikeExchange+7' 31''
32Eduardo Sepúlveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+7' 31''
33Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+7' 31''
34José Herrada
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+7' 31''
35Gotzon Martín
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+7' 31''
36Samuele Zoccarato
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+9' 06''
37Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+9' 06''
38Umberto Marengo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+9' 06''
39Mirco Maestri
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+9' 06''
40Edoardo Zardini
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+9' 06''
41Nils Politt+9' 06''
42Ángel Madrazo
Burgos - BH
Burgos - BH+9' 06''
43Loïc Vliegen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+9' 06''
44Biniam Girmay
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+9' 06''
45Daan Hoole
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+9' 06''
46Oier Lazkano+9' 06''
47Patrick Konrad+9' 06''
48Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+9' 06''
49Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+9' 06''
50Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+9' 06''
51Antonio Tiberi
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+9' 06''
52Jokin Murguialday
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+10' 43''
53Ruben Apers
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+12' 10''
54Jordy Bouts
BEAT Cycling
BEAT Cycling+12' 10''
55Stijn Daemen
BEAT Cycling
BEAT Cycling+12' 10''
56Barnabás Peák
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+12' 10''
57Thibaut Ponsaerts
Minerva Cycling Team
Minerva Cycling Team+12' 10''
58Lawrence Naesen
AG2R Citroën
AG2R Citroën+12' 10''
59Mateu Estelrich
Electro Hiper Europa - Caldas
Electro Hiper Europa - Caldas+12' 10''
60Jens Schuermans
BEAT Cycling
BEAT Cycling+12' 10''
61Luis-Joe Lührs+12' 10''
62Marcos Jurado
Electro Hiper Europa - Caldas
Electro Hiper Europa - Caldas+12' 10''
63Tom Armstrong
Electro Hiper Europa - Caldas
Electro Hiper Europa - Caldas+12' 10''
64Jenthe Biermans+12' 10''
65Sander De Pestel
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+12' 10''
66Simon Pellaud
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+12' 10''
67Santiago Umba
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+12' 10''
68Cesare Benedetti
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+12' 10''
69Eduard Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+12' 10''
70Luca Covili
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+12' 10''
71Pablo Alonso
Electro Hiper Europa - Caldas
Electro Hiper Europa - Caldas+12' 10''
72Miguel Flórez
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+12' 10''
73Jesús Ezquerra
Burgos - BH
Burgos - BH+12' 10''
74Pelayo Sánchez
Burgos - BH
Burgos - BH+12' 10''
75Tomas Joseph
Minerva Cycling Team
Minerva Cycling Team+12' 10''
76Asier Etxeberria
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+12' 10''
77Sergio García
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+12' 10''
78Enrico Battaglin
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+12' 10''
79Filippo Fiorelli
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+12' 10''
80Omar El Gouzi
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+12' 10''
81Igor Arrieta
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+12' 10''
82Matthew Holmes+12' 10''
83Alessandro Covi+12' 10''
84Jacopo Mosca
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+12' 10''
85Gijs Van Hoecke
AG2R Citroën
AG2R Citroën+12' 10''
86Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+12' 10''
87Camilo Ardila
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+12' 10''
88Eddy Finé
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+12' 10''
89Thomas Champion
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+12' 10''
90Daniel Hoyos
Electro Hiper Europa - Caldas
Electro Hiper Europa - Caldas+12' 10''
91Alejandro Ropero
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+12' 10''
92Sergio Araiz
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+12' 10''
93Sander Armée
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+12' 10''
94Diego Rubio
Burgos - BH
Burgos - BH+12' 10''
95Ander Okamika
Burgos - BH
Burgos - BH+12' 10''
96Valentin Paret-Peintre+12' 10''
97Nans Peters+12' 10''
98Riccardo Lucca
WorkService - Vitalcare - Dynatek
WorkService - Vitalcare - Dynatek+12' 10''
99Jon Agirre
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+12' 10''
100Urko Berrade
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+12' 10''
101Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+12' 10''
102Lorenzo Ginestra
WorkService - Vitalcare - Dynatek
WorkService - Vitalcare - Dynatek+12' 10''
103William Barta
MOVISTAR
MOVISTAR+12' 10''
104André Domingues
Burgos - BH
Burgos - BH+12' 10''
105Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+12' 10''
106Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+12' 10''
107Simon Guglielmi
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+12' 10''
108Xabier Azparren
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+12' 10''
109Julen Irizar
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+12' 10''
110Sergio Martín
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+12' 10''
111Mikel Bizkarra
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+12' 10''
112Ivo Oliveira+12' 10''
113Iván García
MOVISTAR
MOVISTAR+12' 10''
114Jonathan Lastra
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+12' 10''
115Julen Amezqueta
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+12' 10''
116Damien Howson
Team BikeExchange
Team BikeExchange+12' 10''
117Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+12' 10''
118Jesús Herrada
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+12' 10''
119Héctor Carretero
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+12' 10''
120Jack Bauer+12' 10''
121Dion Smith
Team BikeExchange
Team BikeExchange+12' 10''
122Felix Gall+12' 10''
123Harry Sweeny
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+12' 10''
124Miguel Ángel Ballesteros
Electro Hiper Europa - Caldas
Electro Hiper Europa - Caldas+17' 30''
125Thimo Willems
Minerva Cycling Team
Minerva Cycling Team+17' 30''
126Robbe Van Praet
Minerva Cycling Team
Minerva Cycling Team+17' 30''
127Sven Burger
BEAT Cycling
BEAT Cycling+17' 30''
128Joan Bennassar
Manuela Fundación
Manuela Fundación+17' 30''
129Alexander Edmondson+17' 30''
130Milan Fretin
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+17' 30''
131Isaac Cantón
Manuela Fundación
Manuela Fundación+17' 30''
132Gilles Borra
Minerva Cycling Team
Minerva Cycling Team+17' 30''
133Jorre Debaele
Minerva Cycling Team
Minerva Cycling Team+17' 30''
134Omer Goldstein+17' 30''
135Francesco Zandri
WorkService - Vitalcare - Dynatek
WorkService - Vitalcare - Dynatek+17' 30''
136Kamil Malecki
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+17' 30''
137Andreas Miltiadis
Java - Kiwi Atlántico
Java - Kiwi Atlántico+17' 30''
138Álex Jaime
Equipo Kern Pharma
Equipo Kern Pharma+17' 30''
139Tuur Dens
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+17' 30''
140Alex CatafordDNF
141Taj JonesDNF
142Michael Schwarzmann
Lotto - Soudal
Lotto - SoudalDNF
143Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert MatériauxDNF
144Alexander KampDNF
145Álvaro CuadrosDNF
146Eduard PradesDNF
147Juan José Lobato
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - EuskadiDNF
148Unai Iribar
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - EuskadiDNF
149Giovanni Visconti
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - FaizanèDNF
150Kamiel Bonneu
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - BaloiseDNF
151Jules Hesters
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - BaloiseDNF
152Simone Ravanelli
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni GiocattoliDNF
153Jente Boons
BEAT Cycling
BEAT CyclingDNF
154Jochem Kerckhaert
BEAT Cycling
BEAT CyclingDNF
155Bram Dissel
BEAT Cycling
BEAT CyclingDNF
156Matthew Van Schoor
Minerva Cycling Team
Minerva Cycling TeamDNF
157Xavier Cañellas
Java - Kiwi Atlántico
Java - Kiwi AtlánticoDNF
158Gaizka Gurrutxaga
Java - Kiwi Atlántico
Java - Kiwi AtlánticoDNF
159Edwin Torres
Java - Kiwi Atlántico
Java - Kiwi AtlánticoDNF
160Tomoya Koyama
Java - Kiwi Atlántico
Java - Kiwi AtlánticoDNF
161Alessio Gasparini
Java - Kiwi Atlántico
Java - Kiwi AtlánticoDNF
162Yuki Ishihara
Java - Kiwi Atlántico
Java - Kiwi AtlánticoDNF
163Juan Diego Hoyos
Electro Hiper Europa - Caldas
Electro Hiper Europa - CaldasDNF
164Francisco José Casaus
Manuela Fundación
Manuela FundaciónDNF
165Daniel Jiménez
Manuela Fundación
Manuela FundaciónDNF
166Santiago Mesa
Manuela Fundación
Manuela FundaciónDNF
167Giovanni Bortoluzzi
WorkService - Vitalcare - Dynatek
WorkService - Vitalcare - DynatekDNF
168Federico Burchio
WorkService - Vitalcare - Dynatek
WorkService - Vitalcare - DynatekDNF
169Christian Pase
WorkService - Vitalcare - Dynatek
WorkService - Vitalcare - DynatekDNF
170Eric Paties Montagner
WorkService - Vitalcare - Dynatek
WorkService - Vitalcare - DynatekDNF