RidersTeamsTime
1Joaquim Rodríguez
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin15h 12' 34''
2Daniel Moreno
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+36''
3Juan José Cobo
Geox
Geox+45''
4Samuel Sánchez
Euskaltel
Euskaltel+1' 23''
5Fabrice Jeandesboz
Sojasun
Sojasun+1' 52''
6David López
MOVISTAR
MOVISTAR+1' 58''
7Pablo Lastras
MOVISTAR
MOVISTAR+2' 06''
8Igor Antón
Euskaltel
Euskaltel+2' 25''
9Sergio Pardilla
MOVISTAR
MOVISTAR+2' 34''
10Mikel Nieve
Euskaltel
Euskaltel+2' 55''
11David Arroyo
MOVISTAR
MOVISTAR+3' 23''
12Darwin Atapuma
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+3' 39''
13Kenny Elissonde
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+3' 56''
14David Blanco
Geox
Geox+4' 09''
15Leonardo Páez
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+5' 17''
16Tobias Ludvigsson
Team Sunweb
Team Sunweb+6' 11''
17Eduard Vorganov
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+6' 57''
18Yannick Talabardon
Sojasun
Sojasun+6' 59''
19Mikel Landa
Euskaltel
Euskaltel+7' 13''
20Vladimir Karpets
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+7' 41''
21Antonio Piedra
Andalucía
Andalucía+7' 49''
22Alberto Losada
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+7' 53''
23Antonio Santoro
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+8' 20''
24Denis Menchov
Geox
Geox+8' 31''
25Ricardo García
Euskadi
Euskadi+8' 38''
26Adrián Palomares
Andalucía
Andalucía+8' 38''
27Arnaud Gérard
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+8' 58''
28Alex Cano
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+9' 07''
29Jérôme Baugnies
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+10' 53''
30Fabio Felline
Geox
Geox+11' 06''
31Mikel Astarloza
Euskaltel
Euskaltel+11' 22''
32David De La Fuente
Geox
Geox+11' 35''
33Dalivier Ospina
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+11' 42''
34Juan José Oroz
Euskaltel
Euskaltel+11' 55''
35Ramón Domené
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+12' 01''
36José Herrada
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+12' 05''
37Arturo Mora
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+12' 40''
38Lluís Mas
Burgos - BH
Burgos - BH+12' 56''
39Jesús Herrada
MOVISTAR
MOVISTAR+13' 09''
40Francisco Ventoso
MOVISTAR
MOVISTAR+14' 38''
41Jordi Simón
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+14' 51''
42Javier Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+15' 00''
43Alexander Riabkin
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+15' 02''
44Iñigo Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+15' 09''
45Julien Simon
Sojasun
Sojasun+15' 29''
46Cyril Bessy
Sojasun
Sojasun+15' 39''
47Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+15' 44''
48Alessandro Donati
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+15' 52''
49Yukihiro Doi
Team Sunweb
Team Sunweb+16' 09''
50Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+16' 21''
51Jesús Rosendo
Andalucía
Andalucía+16' 31''
52José Alberto Benítez
Andalucía
Andalucía+16' 32''
53Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+16' 58''
54Johan Coenen
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+17' 14''
55Daniele Ratto
Geox
Geox+17' 14''
56Mauricio Ardila
Geox
Geox+17' 21''
57Sander Armée
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+17' 45''
58José Luis Roldán
Andalucía
Andalucía+17' 57''
59Rafael Valls
Geox
Geox+18' 20''
60Camilo Suárez
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+18' 21''
61David Belda
Burgos - BH
Burgos - BH+18' 59''
62Luca Barla
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+19' 01''
63Yann Huguet
Team Sunweb
Team Sunweb+19' 10''
64Adrián Sáez
Euskadi
Euskadi+19' 26''
65Iñaki Isasi
Euskaltel
Euskaltel+19' 27''
66Frédéric Guesdon
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+19' 35''
67Pello Bilbao
Euskaltel
Euskaltel+20' 09''
68Thomas Bonnin
Team Sunweb
Team Sunweb+20' 27''
69Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+20' 37''
70Noel Martín
Euskadi
Euskadi+21' 33''
71Christopher Jennings
Burgos - BH
Burgos - BH+21' 47''
72Víctor Cabedo
Euskadi
Euskadi+21' 50''
73Beñat Urain
Euskadi
Euskadi+21' 56''
74Geert Steurs
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+21' 59''
75Mikel Bizkarra
Euskadi
Euskadi+22' 38''
76Yoann Offredo
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+23' 44''
77Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+24' 30''
78Luca Solari
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+24' 37''
79Dominique Rollin
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+25' 14''
80Aritz Etxebarria
Euskadi
Euskadi+25' 35''
81Etienne Tortelier
Sojasun
Sojasun+25' 58''
82Carlos Verona
Burgos - BH
Burgos - BH+26' 36''
83Rubén Jiménez
Burgos - BH
Burgos - BH+26' 51''
84Egor Silin
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+28' 04''
85Antonio Cabello
Andalucía
Andalucía+29' 00''
86Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+29' 01''
87Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+34' 12''
88Giairo Ermeti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+34' 19''