Tour of Norway

Table

 RidersTeamsTime
1Eduard Prades
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias20h 47' 57''
2Alexander Kamp
Team Waoo
Team Waoo+3''
3Edvald Boasson Hagen
Team Dimension Data
Team Dimension Data+12''
4Carl Fredrik Hagen
Joker - Icopal
Joker - Icopal+21''
5Alex Aranburu
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+28''
6Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+29''
7Justin Jules
WB - Aqua Protect - Veranclassic
WB - Aqua Protect - Veranclassic+32''
8Jonas Koch
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+35''
9Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+35''
10Ivan Rovnyi
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+35''
11Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
Aqua Blue Sport+35''
12Andreas Vangstad
Joker - Icopal
Joker - Icopal+39''
13Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+42''
14Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
Tarteletto - Isorex+42''
15Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+48''
16Dimitri Peyskens
WB - Aqua Protect - Veranclassic
WB - Aqua Protect - Veranclassic+53''
17Philip Deignan
Team Sky
Team Sky+55''
18Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+56''
19Lluís Mas
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+59''
20Alexander Foliforov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+1' 02''
21Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+1' 05''
22Kristian Aasvold
Team Coop
Team Coop+1' 46''
23Krister Hagen
Team Coop
Team Coop+1' 49''
24Mauro Finetto
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+2' 15''
25Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+3' 07''
26Jesper Schultz
Team Waoo
Team Waoo+3' 12''
27Markus Hoelgård
Joker - Icopal
Joker - Icopal+3' 17''
28Nikolay Mihaylov
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+3' 31''
29Timo Roosen
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+3' 52''
30Nick van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+3' 59''
31Niklas Larsen
Team Waoo
Team Waoo+4' 25''
32Alex Kirsch
WB - Aqua Protect - Veranclassic
WB - Aqua Protect - Veranclassic+4' 32''
33August Jensen
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+4' 37''
34Sondre Enger
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+4' 55''
35Trond Trondsen
Team Coop
Team Coop+5' 08''
36Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+5' 12''
37Antoine Warnier
WB - Aqua Protect - Veranclassic
WB - Aqua Protect - Veranclassic+5' 12''
38Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
Tarteletto - Isorex+5' 14''
39Jon Irisarri
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+5' 16''
40Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+5' 16''
41Merhawi Kudus
Team Dimension Data
Team Dimension Data+5' 25''
42Sergey Lagutin
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+5' 28''
43Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+5' 31''
44Kristoffer Skjerping
Joker - Icopal
Joker - Icopal+5' 35''
45Luca Wackermann
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+6' 10''
46Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+6' 10''
47Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+6' 10''
48Paul Martens
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+6' 19''
49Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+6' 22''
50Amund Grøndahl
LOTTO NL - JUMBO
LOTTO NL - JUMBO+7' 11''
51Anders Skaarseth
Uno-X Norwegian Development Team
Uno-X Norwegian Development Team+7' 11''
52Vincenzo Albanese
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+7' 33''
53Pawel Bernas
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+8' 31''
54Evaldas Šiškevicius
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+9' 17''
55Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
Aqua Blue Sport+9' 24''
56David López
Team Sky
Team Sky+9' 26''
57Øivind Lukkedal
Team Coop
Team Coop+9' 36''
58Håkon Aalrust
Team Coop
Team Coop+10' 57''
59Amanuel Ghebreigzabhier
Team Dimension Data
Team Dimension Data+12' 04''
60Jon Dibben
Team Sky
Team Sky+12' 39''
61Héctor Sáez
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+13' 50''
62Evgeniy Shalunov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+14' 09''
63Boris Vallée
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+14' 48''
64Mark McNally
Wanty - Groupe Gobert
Wanty - Groupe Gobert+14' 48''
65Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+15' 27''
66Torkil Veyhe
Team Waoo
Team Waoo+15' 58''
67Aitor González
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+16' 20''
68Torstein Træen
Uno-X Norwegian Development Team
Uno-X Norwegian Development Team+16' 55''
69Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+17' 56''
70Sébastien Delfosse
WB - Aqua Protect - Veranclassic
WB - Aqua Protect - Veranclassic+19' 07''
71Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+22' 29''
72Alexander Porsev
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+25' 25''
73Syver Wærsted
Uno-X Norwegian Development Team
Uno-X Norwegian Development Team+26' 37''