RidersTeamsTime
1Samuel Sánchez
Euskaltel
Euskaltel16h 15' 38''
2Ezequiel Mosquera
Xacobeo
Xacobeo+1''
3Vincenzo Nibali
Cannondale
Cannondale+21''
4Oliver Zaugg
Cannondale
Cannondale+37''
5Morris Possoni
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+41''
6José Iván Gutiérrez
MOVISTAR
MOVISTAR+44''
7Giampaolo Caruso
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+45''
8Steven Kruijswijk
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+56''
9Igor Antón
Euskaltel
Euskaltel+57''
10Laurens ten Dam
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+1' 10''
11Robert Kišerlovski
Cannondale
Cannondale+1' 42''
12David Arroyo
MOVISTAR
MOVISTAR+1' 44''
13Michele Scarponi
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+1' 49''
14David López
MOVISTAR
MOVISTAR+2' 04''
15David García
Xacobeo
Xacobeo+2' 05''
16Luis Pasamontes
MOVISTAR
MOVISTAR+2' 40''
17Delio Fernández
Xacobeo
Xacobeo+2' 48''
18Andrea Noè
Flaminia
Flaminia+3' 22''
19Didac Ortega
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+3' 27''
20Romain Sicard
Euskaltel
Euskaltel+3' 35''
21Kristof Vandewalle
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+3' 47''
22Ivan Santaromita
Cannondale
Cannondale+3' 47''
23Iván Melero
Burgos - BH
Burgos - BH+4' 12''
24Cayetano Sarmiento
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+4' 16''
25Mikel Landa
Euskadi
Euskadi+4' 35''
26Javier Moreno
Andalucía
Andalucía+4' 58''
27Vladimir Karpets
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+5' 03''
28John-Lee Augustyn
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+5' 07''
29Mauro Finetto
Cannondale
Cannondale+5' 59''
30Stéphane Rossetto
Vacansoleil
Vacansoleil+6' 02''
31Nick Nuyens
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+6' 22''
32Mauro Facci
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+6' 25''
33Dario Cioni
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+6' 28''
34Serafín Martínez
Xacobeo
Xacobeo+6' 58''
35Ion Izagirre
Euskadi
Euskadi+6' 58''
36Mikel Nieve
Euskaltel
Euskaltel+7' 02''
37Enrique Mata
Geox
Geox+7' 33''
38Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+7' 55''
39David Gutiérrez Gutiérrez
Geox
Geox+8' 27''
40Frederik Veuchelen
Vacansoleil
Vacansoleil+9' 02''
41Marcos García
Xacobeo
Xacobeo+9' 06''
42Alexander Botcharov
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+9' 07''
43Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+9' 15''
44Imanol Erviti
MOVISTAR
MOVISTAR+9' 38''
45Sergio Carrasco
Andalucía
Andalucía+10' 47''
46Gonzalo Rabuñal
Xacobeo
Xacobeo+12' 07''
47Massimo Codol
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+12' 11''
48Nikolas Maes
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+12' 18''
49Sergei Klimov
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+12' 26''
50Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+12' 34''
51Bram Tankink
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+12' 53''
52Johnnie Walker
Geox
Geox+13' 00''
53Mauricio Ardila
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+13' 32''
54Jérôme Baugnies
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+13' 47''
55Addy Engels
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+14' 26''
56Damiano Margutti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+16' 12''
57Francisco Pérez
MOVISTAR
MOVISTAR+16' 38''
58Stijn Neirynck
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+16' 58''
59Guillaume Van Keirsbulck
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+16' 58''
60Daniel Díaz
Geox
Geox+17' 15''
61Nicolas Portal
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+17' 17''
62David Gutiérrez Palacios
Geox
Geox+17' 19''
63Valerio Agnoli
Cannondale
Cannondale+17' 28''
64Santo Anzà
Flaminia
Flaminia+17' 28''
65Joseba Larralde
Euskadi
Euskadi+17' 52''
66Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone
Acqua & Sapone+18' 04''
67Sander Armée
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+18' 05''
68Kevin Van Impe
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+18' 09''
69Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+19' 00''
70Frederik Willems
Cannondale
Cannondale+19' 02''
71Joan Horrach
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+19' 32''
72Romain Feillu
Vacansoleil
Vacansoleil+19' 58''
73Manuel Ortega
Andalucía
Andalucía+20' 19''
74Wout Poels
Vacansoleil
Vacansoleil+20' 35''
75Juan José Cobo
MOVISTAR
MOVISTAR+21' 10''
76Jorge Montenegro
Andalucía
Andalucía+21' 25''
77José Vicente Toribio
Andalucía
Andalucía+21' 36''
78Lluís Mas
Burgos - BH
Burgos - BH+21' 48''
79José Ángel Gómez Marchante
Andalucía
Andalucía+23' 10''
80Juan José Oroz
Euskaltel
Euskaltel+24' 15''
81Maarten Neyens
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+24' 19''
82Pieter Jacobs
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+24' 31''
83Antonio Piedra
Andalucía
Andalucía+25' 02''
84Rubens Bertogliati
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+25' 04''
85José Vicente García Acosta
MOVISTAR
MOVISTAR+25' 28''
86Pascual Orengo
Burgos - BH
Burgos - BH+25' 45''
87Brice Feillu
Vacansoleil
Vacansoleil+25' 52''
88Manuel Calvente
Andalucía
Andalucía+25' 56''
89Luca Mazzanti
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+26' 08''
90Pablo Torres
Xacobeo
Xacobeo+27' 02''
91Sebastian Langeveld
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+28' 21''
92Luca Solari
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+29' 04''
93David Francisco
Burgos - BH
Burgos - BH+30' 44''
94Thomas Bertolini
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+31' 47''
95Aritz Etxebarria
Euskadi
Euskadi+33' 26''
96Pablo Urtasun
Euskaltel
Euskaltel+33' 33''
97Aitor Hernández
Euskaltel
Euskaltel+34' 56''
98Alberto Loddo
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+34' 59''
99Mikel Ilundain
Euskadi
Euskadi+38' 14''
100Beñat Urain
Euskadi
Euskadi+40' 42''
101Xabier Zabalo
Euskadi
Euskadi+47' 05''