Scotland are at home to Israel while Northern Ireland and the Republic of Ireland face trips to Bosnia-Herzegovina and Slovakia respectively in October.

Should all win, Scotland will play Serbia or Norway and Northern Ireland will face the Republic in Belfast for a spot in the finals.

Euro 2020
UEFA chief Ceferin optimistic about Euros going ahead next year
21/05/2020 AT 13:11

The main tournament will now take place from 11 June to 11 July 2021 after the revised dates were approved by the UEFA Executive Committee. Euro 2020 was postponed in March due to the COVID-19 outbreak.

“The national team football windows of October and November 2020 will now feature triple-headers instead of double-headers, thus allowing the postponed European Qualifiers Play-Offs to be rescheduled at the beginning of the respective windows, on 8 October and 12 November,” read a statement on UEFA’s website.

UEFA also added that all original 12 host cities remained confirmed venues for the summer of 2021, providing an updated match schedule.

"The revised dates were approved by the UEFA Executive Committee on 17 June, with the tournament now taking place from 11 June to 11 July 2021. UEFA EURO 2020 was postponed in March due to the COVID-19 outbreak," read a statement on UEFA's website.

PLAY-OFF SCHEDULE

Play-off semi-finals (8 October)

  • Path A: Iceland vs Romania, Bulgaria vs Hungary
  • Path B: Bosnia and Herzegovina vs Northern Ireland, Slovakia vs Republic of Ireland
  • Path C: Scotland vs Israel, Norway vs Serbia
  • Path D: Georgia vs Belarus, North Macedonia vs Kosovo

Play-off finals (12 November)

  • Path A: Bulgaria/Hungary vs Iceland/Romania
  • Path B: Bosnia and Herzegovina/Northern Ireland vs Slovakia/Republic of Ireland
  • Path C: Norway/Serbia vs Scotland/Israel
  • Path D: Georgia/Belarus vs North Macedonia/Kosovo

THE DRAW

Group A (Rome/Baku): Turkey, Italy (hosts), Wales, Switzerland

Group B (Copenhagen/St Petersburg): Denmark (hosts), Finland, Belgium, Russia (hosts)

Group C (Amsterdam/Bucharest): Netherlands (hosts), Ukraine, Austria, Play-off winner D or A

Group D (London/Glasgow): England (hosts), Croatia, Play-off winner C, Czech Republic

Group E (Bilbao/Dublin): Spain (hosts), Sweden, Poland, Play-off winner B

Group F (Munich/Budapest): Play-off winner A or D, Portugal (holders), France, Germany (hosts)

GROUP STAGE

Friday 11 June

Group A: Turkey v Italy (21:00, Rome)

Saturday 12 June

  • Group A: Wales v Switzerland (15:00, Baku)
  • Group B: Denmark v Finland (18:00, Copenhagen)
  • Group B: Belgium v Russia (21:00, St Petersburg)

Sunday 13 June

  • Group D: England v Croatia (15:00, London)
  • Group C: Austria v Play-off winner D or A (18:00, Bucharest)
  • Group C: Netherlands v Ukraine (21:00, Amsterdam)

Monday 14 June

  • Group D: Play-off winner C v Czech Republic (15:00, Glasgow)
  • Group E: Poland v Play-off winner B (18:00, Dublin)
  • Group E: Spain v Sweden (21:00, Bilbao)

Tuesday 15 June

  • Group F: Play-off winner A or D v Portugal (18:00, Budapest)
  • Group F: France v Germany (21:00, Munich)

Wednesday 16 June

  • Group B: Finland v Russia (15:00, St Petersburg)
  • Group A: Turkey v Wales (18:00, Baku)
  • Group A: Italy v Switzerland (21:00, Rome)

Thursday 17 June

  • Group C: Ukraine v Play-off winner D or A (15:00, Bucharest)
  • Group B: Denmark v Belgium (18:00, Copenhagen)
  • Group C: Netherlands v Austria (21:00, Amsterdam)

Friday 18 June

  • Group E: Sweden v Play-off winner B (15:00, Dublin)
  • Group D: Croatia v Czech Republic (18:00, Glasgow)
  • Group D: England v Play-off winner C (21:00, London)

Saturday 19 June

  • Group F: Play-off winner A or D v France (15:00, Budapest)
  • Group F: Portugal v Germany (18:00, Munich)
  • Group E: Spain v Poland (21:00, Bilbao)

Sunday 20 June

  • Group A: Italy v Wales (18:00, Rome)
  • Group A: Switzerland v Turkey (18:00, Baku)

Monday 21 June

  • Group C: Play-off winner D or A v Netherlands (18:00, Amsterdam)
  • Group C: Ukraine v Austria (18:00, Bucharest)
  • Group B: Russia v Denmark (21:00, Copenhagen)
  • Group B: Finland v Belgium (21:00, St Petersburg)

Tuesday 22 June

  • Group D: Czech Republic v England (21:00, London)
  • Group D: Croatia v Play-off winner C (21:00, Glasgow)

Wednesday 23 June

  • Group E: Play-off winner B v Spain (18:00, Bilbao)
  • Group E: Sweden v Poland (18:00, Dublin)
  • Group F: Germany v Play-off winner A or D (21:00, Munich)
  • Group F: Portugal v France (21:00, Budapest)

The top two in each group plus four best third-placed teams go through.

Euro 2020
Who will be the surprise package at Euro 2020… when it finally happens?
01/05/2020 AT 13:27
Euro 2020
The four dark horses of Euro 2020
01/05/2020 AT 13:16